Logo

Zajímavosti a cíle - Olomoucký kraj

Interaktivní mapa

Kategorie

Počet záznamů na stránce: 24 / Počet záznamů celkem: 94
Název X Datum vložení X

Arcibiskupský palác

OlomoucZobrazit detailArcibiskupský palác je od svého vzniku a do současnosti sídelní rezidencí olomouckých biskupů a od roku 1777 také arcibiskupů.

Církevní stavby

Bazilika minor Navštívení Panny Marie

Olomouc - Svatý KopečekZobrazit detailNejnavštěvovanější poutní místo v Olomouckém kraji. K chrámu Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku po staletí směřovaly kroky tisíců poutníků a i dnes patří k nejznámějším a nejnavštěvovanějším poutním místům v České republice. Vybudovali jej premonstráti v 17. a 18. století na místě kapličky, kterou zničili Švédové.
Církevní stavby

Biskupská kupa

Zlaté HoryZobrazit detailHraniční vrch s rozhlednou.V nadmořské výšce 891 metrů se nachází kamenná rozhledna, vybudovaná v roce 1898. Místo je také pěším hraničním přechodem do Polska. Zajímavé je horninové složení vrcholu.
Rozhledny a vyhlídky

Evangelický kostel

JeseníkZobrazit detailKostel z 2. poloviny 19. století
Církevní stavby

Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie

KojetínZobrazit detailNa původním gotickém půdorysu se tyčí barokní stavba pocházející ze 17. století.
Církevní stavby

Farní kostel sv. Havla

DřevohosticeZobrazit detailKostel je hodnotnou pozdně barokní církevní přestavbou z druhé poloviny 18. století, která vznikla z původního českobratrského sboru, vystavěného v letech 1570-1579.
Církevní stavby

Farní kostel sv. Jana Křtitele

ŠumperkZobrazit detailNejvýznamnější šumperská církevní památka
Církevní stavby

Farní kostel sv. Tomáše z Canterbury

MohelniceZobrazit detailPozdně gotický kostel s bohatým barokním interiérem. Mimořádně cenný kostel, vybudovaný v pozdně gotickém slohu, se pyšní dobovými barokními lavicemi, ve kterých sedával primátor s konšely, a ozdobnými erby města Mohelnice. V jedné z jeho kaplí jsou původní barokní zpovědnice.
Církevní stavby

Farní kostel sv. Václava

TovačovZobrazit detailKostel byl postaven v letech 1788-1793 na místě původního gotického kostela.
Církevní stavby

Hodinový stroj

Lipník nad BečvouZobrazit detailHodinový stroj je vzácná technická památka, která je cenným dokladem kovářského a hodinářského umu našich předků. Věžní hodiny na věži farního kostela sv. Jakuba Většího v Lipníku nad Bečvou byly po staletí významným bodem pro orientaci měšťanů v čase.
Technické památky

Hrad Bouzov

BouzovZobrazit detailUprostřed lesů se tyčí jeden z nejnavštěvovanějších a nejpůvabnějších hradů u nás, romantický hrad Bouzov s bezpočtem věží a bašt. Přes dva padací mosty klenoucí se nad hradním příkopem přejely spousty králů a princezen, neboť toto místo je přímo rájem hraných pohádek a filmů. Hrad Bouzov, který vlastnil řád německých rytířů, však dokonalé středověké sídlo pouze napodobuje.
Hrady a zříceniny hradů

Hrad Šternberk

ŠternberkZobrazit detailJeden z nejstarších hradů severní Moravy. Z původně gotického hradu se dochovaly zbytky opevnění a válcová věž, jejíž zdivo je 4 m silné a jež v dobách ohrožení tvořila centrum obrany hradu. Ten byl později často přestavován, rozšiřován a upravován.
Hrady a zříceniny hradů

Hřbitovní kostel svatého Kříže

JavorníkZobrazit detailJedna z nejstarších staveb v regionu.
Církevní stavby

Chrám Panny Marie Sněžné

OlomoucZobrazit detailTypický kostel jezuitského řádu vznikl na začátku 18. století a vyniká překrásnou a velmi bohatou výzdobou interiérů. Mezi umělce, jejichž díla je zde možné spatřit, patří malíři Karel Josef Harringer a Jan Kryštof Handke.
Církevní stavby

Chrám sv. Marka

LitovelZobrazit detailLitovelský farní chrám se poprvé připomíná roku 1342, postaven byl asi počátkem 14. století. Kostel byl původně gotický, svědčí o tom opěráky kolem presbytáře na východní straně i okénka ve věži, kterým se vyhnuly pozdější přestavby.

Církevní stavby

Jeskyně Na Pomezí

Lipová LázněZobrazit detailNejrozsáhlejší jeskynní komplex v ČR vzniklý rozpouštěním mramoru. Velká část těchto jeskyní, objevených v roce 1936, patří k tzv. živým. Vytvářejí se zde nové krápníky a formují se starší krápníkové útvary. Jeskyně Na Pomezí jsou největším jeskynním systémem v České republice vzniklým rozpouštěním mramoru. Zásluhu na vzniku těchto majestátních přírodních prostor má podzemní i povrchová voda z říčky Vidnávky.
Jeskyně

Jezuitský konvikt

OlomoucZobrazit detailBudova je první jezuitskou barokní stavbou realizovanou v Olomouci podle projektu olomouckého zednického mistra a stavitele Petra Schülera, který rovněž vedl její stavbu; součástí konviktu je malý park s městskými hradbami a restaurace. Uvnitř se nacházejí fresky J. K. Handkeho.
Církevní stavby

Kaple Nanebevzetí Panny Marie

Lipník nad BečvouZobrazit detailKaple nanebevzetí Panny Marie, zvaná též "Na Spravedlnosti". V těchto místech bývalo poslední rozloučení odsouzeného na smrt.
Církevní stavby

Kaple sv. Anny

Lipník nad BečvouZobrazit detailPostavena r. 1699. V nejvyšším bodu města, 286 m n.m., je odtud vynikající rozhled do celého údolí Moravské brány.
Církevní stavby

Kaple sv. Jana Sarkandera

OlomoucZobrazit detailNa místě dnešní kaple stávalo městské vězení, ve kterém byl roku1620 podroben útrpnému právu katolický kněz Jan Sarkander, jemuž je kaple zasvěcena. Na následky mučení zde Sarkander také zemřel.
Církevní stavby

Kaple sv. Jiří

PřerovZobrazit detailBývalá zámecká kaple sv. Jiří je barokní stavba v jádru středověká se zachovalým gotickým portálem.
Církevní stavby

Kaple sv. Josefa

Lipník nad BečvouZobrazit detailKaple sv. Josefa je raně barokní stavba z roku 1695 v sousedství pošty. Byla postavena za působení děkana Jiřího Balšánka jako součást městského špitálu sv. Anežky.

Církevní stavby

Kaple sv. Petra

Lipník nad BečvouZobrazit detailKaple sv. Petra se nachází na městském hřbitově. Byla vystavěna v roce 1698 na hřbitově ležícím mimo hradby, který byl založen na konci 16. století.
Církevní stavby

Kaple sv. Rocha

Lipník nad BečvouZobrazit detailKaple sv. Rocha je drobná barokní stavba v Osecké ulici.
Církevní stavby