Logo

Kultura - Pardubický kraj

Interaktivní mapa

Kategorie

Počet záznamů na stránce: 24 / Počet záznamů celkem: 30
Název X Datum vložení X

Babiččin statek - minifarma

LíšniceZobrazit detailMinifarma s domácími zvířaty našeho venkova. Součástí areálu je i dětské hřiště, dětský obchod a školní třída.
Zábavní centra

Dělostřelecká tvrz Bouda

TěchonínZobrazit detailObjekt z let 1935 – 1938 je nejzachovalejší stavbou svého druhu na území ČR. Tvrz tvoří pět bojových objektů v nejvyšším stupni odolnosti (stěny a střešní desky 350 cm tloušťka) a rozsáhlý systém podzemních chodeb a sálů hluboko ve skalním masivu (délka cca 1,5 km). Na rozdíl od ostatních čs. tvrzí nebyla Bouda po 2. světové válce armádou znovu využita a neprošla tedy rozsáhlejšími úpravami či přestavbou. V podzemí tvrze je ve válečných kasárnách situován památník s kompletním seznamem padlých a zavražděných obránců čs. hranic z let 1938 až 1939, což je nejhlouběji položené vojenské pietní místo v ČR (55 m pod zemí).
Muzea a galerie

Dělostřelecká tvrz Hůrka

KrálíkyZobrazit detailTvrz Hůrka představuje jeden z pilířů čs. opevnění z let 1935 - 1938. Je tvořena mohutnými bojovými objekty v nejvyšší odolnosti - tzv. sruby (stěny a střešní desky 350 cm tloušťka) a rozsáhlým podzemním systémem chodeb a sálů situovaným hluboko ve skalním masivu. Hůrka byla do podzimu 2012 přístupna veřejnosti ve stavu, v jakém ji v květnu 2008 předalo Ministerstvo obrany městu Králíky. V letech 2011 - 2012 proběhla rozsáhlá revitalizace. Tvrz je nyní přístupná v plném rozsahu (1,75 km podzemních chodeb a sálů, pět bojových objektů) a je největším objektem čs. opevnění přístupným veřejnosti.
Muzea a galerie

Domek Na Sboru

KunvaldZobrazit detailJedno z památných míst naší vlasti, kde byl v roce 1457 založen první sbor jednoty bratrské.
Muzea a galerie

Galerie Ivko

LetohradZobrazit detail
Muzea a galerie

Galerie Na zídce

LetohradZobrazit detail
Muzea a galerie

Geologické muzeum Země

KletnoZobrazit detail
Muzea a galerie

Hasičská zbrojnice

Horní TřešňovecZobrazit detailHasičská zbrojnice byla postavena r. 1880 a sloužila sboru do r. 1980. Dnes slouží jako hasičské muzeum.
Muzea a galerie

Hasičské minimuzeum

LetohradZobrazit detail
Muzea a galerie

Králický řopík - objekt lehkého opevnění vzor 37, č. 111

KrálíkyZobrazit detail
Muzea a galerie

Království sov a papoušků - enviromentální centrum

KrálíkyZobrazit detailCentrum, které se rozkládá na rozloze 2 300 m, kde najdete téměř ucelenou kolekci sov z Evropy na jednom místě a další.
Zábavní centra

Mamutíkův vodní park

Dolní MoravaZobrazit detailVodní přírodní areál, kde voda je základním prvkem k hraní, experimentování a získávání zkušeností o přírodě a jejích zákonitostech. V areálu narazíte na několik zajímavých zařízení a strojů, které můžete sami odzkoušet a seznámit se s jejich využitím. Jde o Tyrolský jez, ztracené kolo, Elektrárnu, Buchar, Archimédes a Závlahu.
Zábavní centra

Městské muzeum

KrálíkyZobrazit detailRaně klasicistní stavba z let 1795-96 nejspíše se starším jádrem (přízemí klenuto křížově a valeně s výsečemi), věž údajně doplněna teprve v r. 1834, v roce 1840 byla doplněna hodinami, které zhotovil králický hodinář Franz Reiss. Původně radnice, okresní soud, berní a pozemkový úřad. Nyní je zde umístěno městské muzeum a informační centrum.
Muzea a galerie

Městské muzeum Letohrad

LetohradZobrazit detailBudova pochází z r. 1680 a je v barokním slohu. Ke konci 19. století byla provedena klasicistní úprava fasády. Dům je spjat se jménem spisovatele Petra Jilemnického, který se tu v r. 1901 narodil.
Muzea a galerie

Ministezka k Rozinkové louce

MladkovZobrazit detailRozinková louka – romantické místo s rybníčkem a domem, kde žila německá spisovatelka Gudrun Pausewang. Autorka knih s jihoamerickou tématikou Karneval a Velký pátek, Cesta do Tongaye a množstvím publikací pro děti. O rodném Mladkovu píše ve svých knihách Vzpomínám na Rozinkovou louku a románu Sága rodu Rotwengelů.
Zábavní centra

Muzeum čs.opevnění z let 1935-8 - Pěchotní srub K-S 14 "U cihelny"

KrálíkyZobrazit detailPěchotní srub s označením K-S 14 je oboustranný dvoukřídlý objekt z roku 1936. Objekt je významným pietním místem Pardubického kraje. Dominantou objektu jsou dvě bojové kasematy, levý bojový zvon a místnost pro minometnou podporu boje. V okolí objektu je postupně obnovován překážkový systém. V objektu v roce 1938 za dramatických okolností spáchal sebevraždu voják čs. armády četař Arnošt Hrad.
Muzea a galerie

Muzeum obce Dolní Čermná

Dolní ČermnáZobrazit detail
Muzea a galerie

Muzeum řemesel Letohrad

LetohradZobrazit detailMuzeum je umístěno v areálu Nového dvora z r. 1750. Plochou převyšující 2000 m2 je největším muzeem svého druhu v ČR. Zahrnuje přes 50 ucelených expozic řemesel a živností z období 1840 - 1930. Kromě relativně známých profesí, jako je truhlář či řezbář, prezentuje i práci kovotlačitele, koláře, bednáře, šindeláře a mnoha dalších. Mezi nejzajímavější expozice patří mechanické dílny, pilnice se třemi funkčními historickými katry, historická vozovna a další unikátní technické památky. Pro školy nabízíme dva výukové programy. Ve stejné budově je umístěna stylová Restaurace Nový dvůr.
Muzea a galerie

Muzeum Vysoký Kámen - československé opevnění

MladkovZobrazit detailObjekty československého opevnění z let 1936 - 1938 a jejich následné poválečné reaktivace. K vidění je objekt těžkého opevnění K — S 25, dále tři objekty lehkého opevnění. Číslo 260 v podobě poválečné reaktivace z 60. - 70. let minulého století, č. 59 v podobě německé reaktivace z let 1944 - 45 a objekt č. 60 v jeho podobě jakou měl po dokončení v rámci zkoušek v letech 1939 - 41.
Muzea a galerie

Muzeum zápalek

Bystrzyca KłodzkaZobrazit detailVzniklo r. 1964 díky místnímu vedení továrny na zápalky, členům Klubu přátel Bystřice a občanům města. Jediné muzeum věnující se ohni, zápalkám a zapalovačům v Polsku.
Muzea a galerie

Pěchotní srub K-S 5 U Potoka

KrálíkyZobrazit detailSrub je zrekonstruován do stavu z roku 1938. Po stavební stránce je objekt ve velice zachovalém stavu, chybějící pancéřové prvky byly doplněny maketami.
Muzea a galerie

Pevnostní objekt K – S 8 U nádraží

KrálíkyZobrazit detailOboustranný těžký pevnostní objekt pohraničního opevnění z roku 1936. Jeho hlavní bojovým úkolem bylo vytvářet palebnou přehrady směrem k sousedním objektům a vést palbu z pancéřové kopule do předpolí dělostřelecké tvrze Hůrka. Vedlejším palebným úkolem bylo postřelovat železnici směrem na Prostřední Lipku.
Muzea a galerie

Pískový svět

Dolní MoravaZobrazit detailSoustava westernových domků vedle kterých jsou rozmístěny různé atrakce pro děti: archeologické vykopávky, rýžování zlata a drahého kamení, kolotoč.
Zábavní centra

Stálá expozice dějin města

Jablonné nad OrlicíZobrazit detail
Muzea a galerie