Logo

Zajímavosti a cíle - Pardubický kraj

Interaktivní mapa

Kategorie

Počet záznamů na stránce: 24 / Počet záznamů celkem: 56
Název X Datum vložení X

Boží Tělo

Zobrazit detailPoutní kostelík z 2. poloviny 18. století na úbočí vrcholu Baba.
Církevní stavby

Bradlo - vrchol

OrličkyZobrazit detailBradlo je vrchol ležící v Bukovohorské hornatině Orlických hor. Tvoří spolu se Suchým vrchem dominantní dvojvrchol.
Přírodní zajímavosti

Buková hora - vrchol

ČenkoviceZobrazit detailDominantní vrchol na jižním zakončení Bukovohorské hornatiny i celých Orlických hor. Buková hora leží na území přírodního parku Suchý vrch - Buková hora a je významnou křižovatkou turistických značených tras, její svahy jsou protkány sítí tras běžkařských i sjezdařských.
Přírodní zajímavosti

Čenkovička - přírodní památka

BystřecZobrazit detailLouky v údolí meandrujícího toku Čenkovičky, bohatá lokalita bledule jarní.
Přírodní zajímavosti

Červená Voda - vyhlídkové místo

KrálíkyZobrazit detail
Rozhledny a vyhlídky

Červenovodské sedlo - přírodní zajímavost

OrličkyZobrazit detailSníženina mezi Prostředním vrchem a kopcem Na Planiskách v Bukovohorské hornatině. Sedlem procházela zemská hranice mezi Čechami a Moravou.
Přírodní zajímavosti

Hleďsebe - vrchol

Dolní MoravaZobrazit detailHleďsebe (Výrovník), je hora v Malosněžnickém hřbetu pohoří Králický Sněžník. Vrchol leží na hranici s Polskem.
Přírodní zajímavosti

Hora Matky Boží (Hedeč) s kostelem Nanebevzetí Panny Marie - klášter a poutní místo

KrálíkyZobrazit detailNad městečkem Králíky strmí ve veliké výšce poutní areál, spojený s městem alejí s kapličkami. Na tuto horu putovaly v té době děti, konaly zde procesí a modlily se. Mezi nimi byl i malý Tobiáš Jan Becker (1646 - 1710), pozdější královéhradecký biskup, který vystavěl kostel na tehdejší Lysé hoře. Stavba byla dokončena roku 1700 a téhož roku byl do kostela přinesen milostný obraz Panny Marie. Stal se srdcem tohoto poutního místa a Lysá hora dostala nové jméno - Hora Matky Boží. V roce 1710 byla dokončena další stavba - klášter. Klášter na Mariánském kopci u Králík sloužil od jeho dokončení v roce 1710 řádu servitů, od roku 1883 řádu redemptoristů, v letech 1950 až 1960 klášter sloužil jako vězení pro kněze. Nyní zde sídlí charitní domov řádových sester. Až ke klášteru vede alejí lemovaná Svatá cesta, která začíná již na Malém náměstí v Králíkách. Unikátní zajímavostí kláštera jsou Svaté schody. Ty jsou napodobeninou schodiště v hradu Antonia v Jeruzalémě, později převezené do Říma. Po nich kráčel Ježíš Kristus k soudnímu stolci Piláta. Nahoru chodí poutníci po schodech po kolenou, zatímco boční schodiště slouží k normálnímu sestupu dolů. Z Mariánského kopce je krásný výhled na Králíky, Suchý vrch a Králický Sněžník.
Církevní stavby

Hynkovice - přírodní rezervace

TěchonínZobrazit detailSvahové rašeliniště s planě rostoucími rostlinami a volně žijícími živočichy, zachování typického vzhledu krajiny.
Přírodní zajímavosti

Kamenolom sněžníkovského mramoru

Dolní MoravaZobrazit detailBývalý důl sněžníkovského mramoru, ve kterém se začalo těžit ve velkém po roce 1969.
Technické památky

Kaple

MladkovZobrazit detail
Církevní stavby

Kaple

LetohradZobrazit detailKaple na novém hřbitově, pod kaplí sv. Jana Nepomuckého, byla postavena někdy s výstavbou hřbitova kolem roku 1847. Později byla přenesena na horní konec hřbitova a pod ní byla vybudována márnice. Kaple byla také vybavena malým zvonkem, který někdo v době první světové války ukryl do hraběcí hrobky Stubenbergů a byl objeven po jejím otevření o pohřbu v roce 1928.
Církevní stavby

Kaple Hory Olivetské

KrálíkyZobrazit detail
Církevní stavby

Kaple Narození Panny Marie

MladkovZobrazit detailKaple se zvoničkou vystavěna roku 1836, kde se sloužily i mše.
Církevní stavby

Kaple Nejsvětější Trojice

Horní HeřmaniceZobrazit detailK její stavbě bylo použito kombinovaného zdiva (cihly a opukové, hrubě opracované kameny).
Církevní stavby

Kaple Panny Marie Růžencové

PastvinyZobrazit detail
Církevní stavby

Kaple sv. Anny

Klášterec nad OrlicíZobrazit detail
Církevní stavby

Kaple sv. Trojice

KrálíkyZobrazit detailKamenná barokní poutní kaple na úpatí vrchu Jeřábu v 862 m n.m. z poloviny 18. století. Původně dřevěná stavba byla postavena jako poděkování obyvatel Králík za záchranu před Prusy za slezských válek.
Církevní stavby

Klepý - dřevěná rozhledna

Dolní MoravaZobrazit detailVrchol Klepý leží v jihozápadním výběžku pohoří Králického Sněžníku a tvoří hranici mezi Českou republikou a Polskem. Na samém vrcholu byla postavena dřevěná rozhledna, vysoká 25 m. Výstup na její vrchol poskytne návštěvníkovi jedinečný výhled západním směrem na kladskou kotlinu rámovanou Orlickými a Bystřickými horami. Na jihu a východě lze spatřit celou podkovu pohoří Králického Sněžníku a při dobré viditelnosti i Jeseníky.
Rozhledny a vyhlídky

Králický Sněžník - pohoří, národní přírodní rezervace, vrchol

Dolní MoravaZobrazit detailKrálický Sněžník je nejvyšší vrchol (1424 m) stejnojmenného třetího nejvyššího pohoří v České republice. V roce 1990 zde byla vyhlášena národní přírodní rezervace. Název hory vyplývá z dlouhého zimního období - sněhová pokrývka vydrží na vrcholu až 8 měsíců v roce. Na vrcholu na polské straně stála v letech 1899 až 1973 kamenná rozhledna. Najdete zde trojmezní kámen Českého království, Moravského markrabství a Kladského hrabství, u základů zbořené chaty je soška slůněte. Zajímavostí je, že na Králickém Sněžníku pramení tři řeky, jejichž vody odtékají do tří moří. Liptovský potok do Severního moře, řeka Morava pramenící na jižním úbočí do Černého moře, a Kladská Nisa do Baltského moře.
Přírodní zajímavosti

Králíky - vyhlídkové místo

KrálíkyZobrazit detail
Rozhledny a vyhlídky

Králíky - vyhlídkové místo

KrálíkyZobrazit detail
Rozhledny a vyhlídky

Křížová hora - rozhledna

Červená VodaZobrazit detailRozhledna leží nedaleko středu obce Červená Voda v nadmořské výšce 735 metrů. Rozhledna je 25 m vysoká, vyhlídková plošina se nachází ve výšce 22 m a vede k ní 130 schodů. Vnější plášť tvoří sbíjené vazníky s palubkami.
Rozhledny a vyhlídky

Letohrad - zámek

LetohradZobrazit detailNa místě dnešního východního křídla zámku majitel panství Zdeněk Žampach z Potštejna vystavěl v roce 1554 jednoduchou dřevěnou tvrz, která byla v roce 1681 tehdejším majitelem přestavena na raně barokní zámek. Tvrz byla rozbořena, zůstaly stát jen kamenné podezdívky a sklepy, na nichž vyrostla dvoupatrová zámecká budova s věží. V devadesátých letech prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Kromě stále expozice zde sídlí také hotel, restaurace, soukromé gymnázium, Městská knihovna a ZUŠ.
Zámky