Logo

Jizerská magistrála

Bedřichov

Bedřichov 218, Bedřichov, 468 12

E-mail:informace@jizerskaops.cz
Web:www.jizerskaops.cz
Jizerská lyžařská magistrála je jednou z nejnavštěvovanějších a nejoblíbenějších oblastí pro běžecké lyžování v České republice. Běžecké stopy jsou zde upravovány již po více než tři desetiletí. Nemalou zásluhu na proslavení této oblasti má populární závod Jizerská padesátka, který se tady koná každý rok. Při přízni počasí se pravidelně strojově upravuje na 200 km tras v rámci celých Jizerských hor. Každoročně sem zavítá na 600 tisíc návštěvníků zejména z tuzemska, ale také ze zahraničí, například z Německa či Polska. Na své si přijdou lyžaři všech výkonnostních kategorií.

Úpravu stop zajišťuje již od roku 1999 nezisková organizace JIZERSKÁ, o. p. s., kterou za tímto účelem založila obec Bedřichov. Spokojenost lyžařů s kvalitou upravovaných tras je hlavním cílem společnosti, ale stojí to také nemalé úsilí i finance. Prostředky na úpravu Jizerské magistrály jsou získávány z veřejných rozpočtů, tj. od Libereckého kraje, měst a obcí v okolí, od soukromých firem a od individuálních dárců (lyžařů). Činnost obecně prospěšné společnosti JIZERSKÁ lze podpořit prostřednictvím veřejné sbírky, která je povolena i kontrolována Krajským úřadem Libereckého kraje. Využití těchto prostředků musí být vždy řádně doloženo. Lidé tak mají jistotu, že všechny peníze budou použity na úpravu běžeckých tratí a činností s tím spojených. Možností, jak přispět, je hned několik.


Přispět na Jizerskou magistrálu lze takto:

  • zakoupením samolepek a odznaků s logem Jizerské magistrály na označených místech nebo u označených terénních prodejců, kteří jsou připraveni prokázat se příslušnými dokumenty,
  • přímo na účet veřejné sbírky – číslo účtu je 255 899 476 / 0300,
  • dárcovskou SMS ve zvoleném tvaru o hodnotě 30, 60 nebo 90 Kč na tel. číslo 87 777; pro jednorázovou podporu zvolte heslo DMS MAGISTRALA 30, 60 nebo 90, pro zaslání zvolené částky 1x měsíčně až do odvolání zvolte heslo DMS TRV MAGISTRALA 30, 60 nebo 90 (odvolat podporu lze kdykoliv zasláním hesla STOP MAGISTRALA na totéž tel. číslo),
  • vhozením peněz do zapečetěné kasičky v informačním centru v Bedřichově.

Ve  spolupráci s portály Skimapa.cz a Bilestopy.cz jsou lyžařům zpřístupňovány podrobné informace o prováděných úpravách na všech úsecích magistrály. Všechny čtyři rolby i skútr jsou opatřeny GPS zařízeními, která jejich pohyb přenáší na uvedené webové stránky. Lyžaři v mapě přesně vidí, které trasy byly kdy upraveny. Aktuální informace o plánu úprav běžeckých tratí, o sněhové pokrývce i upozornění na případná omezení zveřejňuje společnost také na svých webových stránkách www.jizerskaops.cz a na profilu na Facebooku, kde lze najít mnoho informací přímo od samotných lyžařů.

Posledním přírůstkem do sítě upravovaných tras je v lokalitě Maliníku. Úpravou posledního z úseků, potřebného k zprovoznění dvou dalších lyžařských okruhů. Z parkoviště na Maliníku lze  vyrazit i na druhou stranu – po Vysokém hřebeni, kolem Hašlerovy chaty a zpět přímo po Gahlerově cestě, nebo delší trasou kolem Tlusté jedle.

Jizerské hory jsou v zimních měsících rájem pro milovníky běžeckého lyžování, velké vytížení cest lyžaři však prakticky znemožňuje jiné, méně běžné způsoby využití upravovaných cest. V nejfrekventovanějších lokalitách jsou proto vybrané trasy vyhrazeny pro tzv. smíšený provoz. Tři úseky jsou vedeny z Bedřichova – Maliníku  ve směrech na hráz přehrady Černá Nisa po Vládní, na Českou chalupu (po červené turistické) a k Hašlerově chatě po Vysokém hřebeni. V tomtéž režimu je vedena také Jizerská silnice, vedoucí z osady Jizerka na Smědavu. Tyto cesty jsou nejvhodnější pro pěší procházky, vyjížďky se psem a podobné aktivity, které by v hustém provozu mohly zvyšovat nebezpečí zranění a vést ke konfliktům s lyžaři.

(Za tým JIZERSKÉ, o. p. s. Radka Davidová)


Fotogalerie

Obrázek nenalezen Obrázek nenalezen Obrázek nenalezen